Drukkeridentificatiecodes

Enigszins verborgen staat op de voorkant van het biljet een tweede, kleinere letter-cijfercombinatie met zes posities, bestaande uit een letter, drie cijfers, weer een letter en tenslotte een cijfer.

De eerste letter daarvan geeft de drukker van het biljet aan. De drukker hoeft niet gevestigd te zijn in het land van uitgifte. Zo is bijvoorbeeld een deel van de Finse biljetten in het Verenigd Koninkrijk gedrukt. Een aantal codes is weer gereserveerd voor drukkers in landen die de euro nog niet hebben ingevoerd.

Biljetten worden gedrukt met 'platen', waarmee verschillende biljetten in een doorgang gedrukt worden. De drie cijfers die volgen op de code voor de drukker geven het plaatnummer aan, daarop volgt de positie van het biljet op de plaat. Hierbij geeft de letter de rij aan (A=rij 1), en het erop volgende cijfer de kolom.

Deze drukkeridentificatiecodes staan op de tegenovergestelde zijde van deze waarop de nationale identificatiecode staat. De exacte plaats varieert lichtjes per biljet. Men vindt het aan de linkerzijde van het biljet, heel klein gedrukt, in de buurt van de 'sterren'. Uitzondering hierop is het biljet van € 50 waar de code zich aan de rechterzijde van het biljet bevindt.

Voorbeelden van de drukkeridentificatiecode:

  • Plaatsing van de code op het € 5-biljet
  • Plaatsing van de code op het € 50-biljet
Code                               Drukker Locatie Land
(A) (Bank of England Printing Works) (Loughton) (Verenigd Koninkrijk)
(B) Niet in gebruik - ...
(C) (AB Tumba Bruk) (Tumba) (Zweden)
D Setec Oy Vantaa Finland
E F. C. Oberthur Chantepie Frankrijk
F Osterreichische Banknoten und Sicherheitsdruck Wenen Oostenrijk
G Johan Enschede & Zn Haarlem Nederland
H Thomas de la Rue Gateshead Verenigd Koninkrijk
(I) Niet in gebruik - ...
J Banca d'ltalia Rome Italie
K Central Bank of Ireland Dublin Ierland
L Banque de France Chamalieres Frankrijk
M Fabrica Nacional de Moneda y Timbre Madrid je
N Bank of Greece Athene Griekenland
(0) Niet in gebruik - ...
P Giesecke & Devrient Miinchen & Leipzig ; Duitsland
(Q) Niet in gebruik - -
R Bundesdruckerei Berlijn Duitsland
(S) (Danmarks Nationalbank) ({Copenhagen) (Denemarken)
T Nationale Bank van Belgie Brussel Belgie
U Valora Carregado Portugal

Landcodes en controlemethodes

* = gereserveerd voor toekomstige landen

Land Codeletter Land Code 9-proef Code land letter alfabet 8-proef code Ascii
MaltaF162670
CyprusG171771
SlovenieH189872
Niet gebruikt1198973
Ver.Koninkrijk *J2071074
Zweden *K2161175
FinlandL2251276
PortugalM2341377
OostenrijkN2431478
Niet gebruikt02521579
NederlandP2611680
Niet gebruiktQ2791781
LuxemburgR2801882
ItalieS2971983
lerlandT3062084
FrankrijkU3152185
SpanjeV3242286
Denemarken *w3332387
DuitslandX3422488
GriekenlandY3512589
Beigiez3692690

Controlemethodes

Om te controleren of een getal juist is en er geen vergissingen of vervalsingen in het spel zijn kunnen verschillende rekenkundige methoden worden gebruikt.

Een van die methoden is de 'achtproef', die hieronder wordt uitgelegd. Let op de letter voor een land die wordt vervangen door een cijfer!

voorbeeld achtproef
S04510189024Italie (S) wordt 191904510189024is totaal 44 4 en 4 is 8
U04292832686Frankrijk (U) wordt 212104292832686is totaal 535 en 3 is 8
N22000643751Oostenrijk (N) wordt 141422000643751is totaal 35 3 en 5 is 8
Een tweede manier is de controle op de code van het land:

Tel alle getallen achter de letter op, bijvoorbeeld: U 09128075765. Som = 50, 5 + 0 = 5 (= landcode Frankrijk).

Negenproef.
Een derde manier is de negenproef:
S02237119648Italie (S) wordt 2929223711964 : 9 = 3247079107,1111109 min 1 (het eerste getal achter de komma) is 8
L25270771091Finland (L) wordt 22222527077109 : 9 = 24725230789,88899 min 8 (het eerste getal achter de komma) is 1
Een andere negenproef met Ascii.
L25270771091Finland7676+SOM(25270771091) = 117 delen door 9 is 13

Beschrijving van ontwerp van biljetten

Biljet Stijl Beschrijving
5 euroKlassiek12 sterren zijn symbool van perfectie en verwijzen naar de twaalf apostelen en stammen.
10 euroRomanesk 
20 euroGotischSterren staan naar beneden met twee punten, links en rechts en met een punt naarboven
50 euroRenaissanceVoorkant staan ramen en poorten
100 euroBarok en RococoGeest van openheid en samenwerking in Europa
200 euroGlas en ijzer architectuurAchterkant staan allemaal bruggen
500 euroModerne 20e eeuw architectuurNauwe samenwerking en communicatie tussen Europa en de rest van de wereld

Eurobankbiljetten die zijn uitgegeven door de centrale bank van Luxemburg, Malta en Cyprus dragen (totnutoe) de codeletter van de nationale bank van de landen waarin de biljetten voor Luxemburg, Malta en Cyprus zijn geproduceerd. Munten van Luxemburg zijn geslagen in Nederland en Finland. Bankbiljetten van Luxemburg zijn gedrukt in Groot-Brittannie en Frankrijk

Sofinummer en bankrekeningnummer

Sofinummers (=BSN, BurgerServiceNummer) en bankrekeningnummers kunnen op juistheid worden gecontroleerd met de 11-proef (modulus-11). Dat gaat alsvolgt:

Sofinummer bijvoorbeeld: 12345678

Cijfer Sofinummer =  vermenigvuldigingsdfactorproduct
le cijfer = 19 9
2e cijfer = 28 16
3e cijfer = 37 21
4e cijfer = 46 24
5e cijfer = 55 25
6e cijfer = 64 24
7e cijfer = 73 21
8e cijfer = 82 16
9e cijfer = 2-1 -2
opgeteld:    154

Omdat 154 deelbaar is door 11 is de kans groot dit Sofinummer klopt (154/11=14, rest 0).

Bankrekeningnummer

Hoe zit het alogaritme bij de controle van banknummers in elkaar (11 proef)?

<
le cijfer bankrekeningnummer = 19 * 1=9
2e cijfer bankrekeningnummer = 28 * 2=16
3e cijfer bankrekeningnummer = 37 * 3= 21
4e cijfer bankrekeningnummer = 4 6 * 4 = 24
5e cijfer bankrekeningnummer = 5 5 * 5 = 25
6e cijfer bankrekeningnummer = 6 4 * 6 = 24
7e cijfer bankrekeningnummer = 73 * 7 = 21
8e cijfer bankrekeningnummer = 82 * 8 = 16
9e cijfer bankrekeningnummer = 91 * 9 = 9
opgeteld:  165

Omdat 165 deelbaar is door 11 is de kans groot dat bankrekeningnummer 123456789 klopt (165/11 = 15 rest 0)

Een ISBN nummer (van een boek) wordt op een soortgelijke wijze gecontroleerd.